سامانه مدبر
 
 
     
 
   
مجموعه ها
   
     
 
   
مجتمع پسرانه معلم
   
     
 
  درج مطلب
#شبهه14
⁉️ حاج آقا مسالة، وقتی عرب ها به ایران حمله کردند  مردم ایران را به زور شمشیر و به اجبار مسلمان کردند؟ 
پس اسلام مردم ایران به اجبار اعراب است و هیچ ارزشی ندارد.
 
✅ پاسخ : 
1⃣ اسلام ایرانیان قبل از حمله اعراب🔻
✅ ایرانیان قبل از حمله اعراب نیز سابقه اسلام آوردن داشتند چنانکه در زمان حیات پیامبر(صلی الله علیه و آله) و پیش از ورود اسلام به ایران، بسیاری از ایرانیان ساکن در یمن، اسلام آوردند. عده زیادی از مردم بحرین ـ که در آن روز محل سکونت ایرانیان بود ـ در اثر تبلیغات به اسلام گرویدند. حتی حاکم آنجا که دست نشانده پادشاه ایران بود، مسلمان شد . 
البته این حمله موجب گرديد که زمينه گسترش اسلام در کشور بیش از پیش  فراهم گردد.
2⃣ اسلام ایرانیان دو قرن بعد ازحمله اعراب🔻
✅ چنین نبوده که ایرانیان به زور  اسلحه و یکباره اسلام را بپزیرند . بلکه بعد از پيروزي عرب ها، در اثر تماس با مسلمانان و آشنايي با دين اسلام به مرور و تدريجا اسلام را اختيار كردند. 
و شاهد آن اینست که اسلام در اوايل قرن اول وارد ايران شد اما بيشتر ايرانيان از اوايل قرن سوم به بعد به اسلام گرويدند.
3⃣ اتشکده های ایران سه قرن بعد از فتح ایران 🔻
✅ می بینیم حتی اعراب نیز رویه اجبار کردن پذیرش دین را در پیش نگرفتند، دیده می شود که حتی سه قرن پس از فتح ایران، آتشکده های زرتشتیان در عراق و فارس و کرمان و سیستان و خراسان و آذربایجان و در سراسر ایران برپا بوده. پیروان دین زرتشت به تدریج و به اختیار خود به دین اسلام گرویدند. وجود پیروان زرتشتی در ایران تا عصر حاضر و آزادی آنان در اجرای مراسم دینی، بهترین دلیل بر نبود اجبار و زور در پذیرش دین اسلام بود.
و البته اعراب مردم را در انتخاب بین قبول دین یا پرداخت جزیه که خیلی کم بود مختار می گذاشتند. جزیه مالیات فوق العاده کمی بود که تقریباً یک پنجاهم درآمد یک کشاورز را در بر می گرفت ‌.
4⃣ اکثر ایرانیان سنی نیستند🔻
 ✅ با توجه به اینه این حمله در زمان خلفا بود . اگر قرار بود اعراب دین خود را به اجبار به مردم تحمیل می کردند در آن صورت باید اکثریت مردم ایران سنی می شدند نه شیعه.
5⃣ شمشیرهای مختلف دین ایرانیان را عوض نکرد🔻
 ✅ اگر شمشیر باعث تغییر آیین ایرانیان می شد، بایستی دین ایرانیان چندین بار عوض می شد. 
در حالی که در دوره هخامنشی، که اسکندر مقدونی سراسر ایران را به زور شمشیر فتح کرد و حکومت (سلوکیان) تأسیس شد و سال ها بر سراسر ایران حکومت کردند،  نتوانستند فرهنگ یونانی و غربی را بر ایرانیان تحمیل کنند، بلکه از فرهنگ و معماری ایرانیان تأثیر پذیرفتند .
و همچنین پس از اسلام  شاهد تهاجم اقوام مختلف از ماوراء النهر و مغولستان با فرهنگ های مختلف بودند، ولی هرگز دین «شمنی مغول» را ترویج پیدا نکرد، بلکه مهاجمان را مغلوب فرهنگ اسلامی خویش ساختند، با این که مسلم است که شمشیر مغولان از شمشیر اعراب برنده تر و تیزتر و قتل و جنایت آنها در طول تاریخ ایران بی نظیر بوده است و اعراب مسلمان هرگز چنین جنایاتی را در ایران مرتکب نشدند .