سامانه مدبر
 
 
     
 
   
مجموعه ها
   
     
 
   
مجتمع پسرانه معلم
   
     
 
  درج مطلب
 
#شبهه4
از کجا معلوم که قرآنی که الان دست ماست همان قرآن است که زمان پیامبر بوده؟ از کجا معلوم تحریف نشده؟
 
پاسخ :
✅برای پاسخ به این شبهه لازم است ابتدا بدانید که تحریف به دو شکل صورت می گیرد :
✔️۱_تحریف معنوی :
یعنی استفاده از کلام قرآن در غیر معنای واقعی آن . در آیه 46 سوره نساء هم به این نوع تحریف اشاره شده است : یُحَرِّفُونَ الْكَلِمَ مِن بَعْدِ مَوَاضِعِهِ ، یعنی آن (قرآن) را بر خلاف آنچه خداوند اراده کرده تفسیر می کنند .
این نوع از تحریف همیشه ممکن است توسط عده ای سودجو اتفاق بیفتد اما به اصل آیات قرآن و کلمات آن آسیبی نمی رساند .
✔️ 2_تحریف لفظی : 
به معنای اضافه شدن به قرآن و یا کم شدن از قرآن و یا تبدیل کلمات و آیات در قرآن . این نوع از تحریف در آیات و سوره های قرآن پذیرفته نیست و به دلایل زیر هرگز در قرآن اتفاق نمی افتد :

1️⃣گواهی تاریخ بر عدم تحریف قرآن🔻
ثبت وضبط قرآن به صورت مکتوب از همان زمان پیامبر اسلام بنا بر سفارش ایشان در میان مسلمانان رواج زیادی داشت وآن را در خانه های خود نگه داری می کردند . این تعداد از نسخه برداری قرآن از همان ابتدای نازل شدن مانع از تحریف در متن قرآن می شود .

2⃣وجود حافظان قرآن 🔻
در طول تاریخ و از همان زمان رسول الله حفظ کردن سوره ها و آیات قرآن به عنوان یک ارزش در میان مسلمانان رواج داشته است و آن را به صورت مستقیم از یکدیگر و از حافظان قبلی یاد می گرفتند . همین امر دلیلی بر این ادعا است تا در صورتی که اصل قرآن تحریف می شد ، حافظان قرآن متوجه این تحریف می شدند .

3⃣تنها نسخه موجود در طول تاریخ 🔻
این کتاب قرآن در میان مسلمانان در طول تاریخ همیشه به عنوان تنها نسخه ، شناخته می شده است و هیچگاه نسخه دومی از آن در میان نبوده (بر خلاف کتاب انجیل که نسخه های زیادی از آن در طول تاریخ بوده که متن همه آنها نیز با هم اختلاف دارند)

4⃣معجزه بودن قرآن مانع از تحریف 🔻
دلیل دیگر بحث اعجاز قرآن است که مانع از تحریف قرآن می شود . " قُل لَّئِنِ اجْتَمَعَتِ الإِنسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَن یَأْتُواْ بِمِثْلِ هَـذَا الْقُرْآنِ لاَ یَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِیرًا "(بگو : بى‏تردید اگر طائفه انس و جن اجتماع كنند تا مانند این قرآن را (از نظر لفظ و معنى) بیاورند همانند آن را نخواهند آورد هر چند یاور و پشتیبان یكدیگر باشند) (اسراء ، 88) چه زیادی و چه کم شدن و چه تغییر کلمات و آیات قرآن با اعجاز و معجزه بودن آن منافات دارد و فورا قابل تشخیص است .

5⃣ضمانت الهی بر حفظ قرآن 🔻
 خداوند در قرآن می فرمایند : " إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ "  در این آیه خدا ضامن حفظ قرآن شده است و تاکید کرده که آن را از تحریف (لفظی) حفظ می کند . 

6⃣روایاتی که دلیل بر تحریف نشدن قرآن هستند 🔻
در بسیاری از احادیث بر لزوم عرضه و مقایسه روایات به قرآن تأکید شده تا به این ترتیب،روایت درست از نادرست شناخته شود و هر روایتی که با قرآن سازگار است پذیرفته و آنچه با آموزه‌های قرآنی ناسازگار است رها گردد . لازمه انجام دادن و صحت چنین عرضه ای به قرآن ، سالم و محفوظ ماندن قرآن از تحریف در الفاظ است .